Zimní stadion
Aktuality

Hokejová Amerika píše a Kroměříž překládá úspěch vlastního odchovance

26. 5. 2018

Jakub Sirota je ve svých kořenech, ve vztazích s lidmi, kteří přihlíželi prvním a pak delším a rychlejším skluzům mladé kariéry, stále je a bude spjat s mateřskou Kroměříží. Zdejší hokejový klub mu vštípil nezaměnitelné, dobré základy a přes Přerov a Zlín jej vypustil do světa, do hokejové Ameriky. Zatím do juniorských soutěží, ovšem náročných a prestižních. Náš hokejový kamarád Kuba, pro řadu mladých nadějí ale jasně rozpoznatelný vzor Jakub, nepodceňoval a nepomíjí hokejovou práci, právě to nezbytné, co žádá milovaný lední hokej. Hra Jakubem vybraná a vyvolená, sport, který mladého sportovce stále motivuje. A nikdy nepřestal naplňovat.

Jakub je už dnes "čestným jménem" v číslech českého juniorského hokeje. Patřil do mládežnických reprezentací, řeklo by se, odedávna, a přece mu unikl šampionát, po němž prahl, ten, co by si právě on tolik zasloužil! Křivka jeho příspěvků národnímu dresu nebyla šokem a explozí, ale pohybem poctivým, pravidelným. Skladatelům národních celků byl Jakub Sirota "jistotou". Úspěchem byla už jeho účast na mistrovství světa do 18 let, ale zvláště později, ve zrodu poslední sezony (a v barvách U20), byl Jakub bytelným kamenem, byl jménem, o němž se nepochybuje. A přece jej v listopadu zastaví zranění, právě před přípravami na nejprestižnější juniorský šampionát. Toho hráče, skvělého obránce, jehož hruď v několika zápasech nesla i kapitánské "céčko" národního týmu dvacítek...

(článek)
Obránce týmu "Lone Star" Jakub Sirota dělá závazek NCAA DI

(z 25. května 2018)

Jakub Sirota je jedním z 260 hráčů NAHL (Severoamerické hokejové ligy / North American Hockey League), kteří v sezóně 2017-18 přistoupili k NCAA závazku.

"Lone Star Brahmas" (tým Jakuba Siroty) ze Severoamerické hokejové ligy (NAHL) s potěšením oznamují, že obránce Jakub Sirota se zavázal hrát Hokej NCAA divize I pro Univerzitu v Maine.

"Jsem vnitřně rád a naplněný, že jsem součástí hokeje Maine, programu s velkou hokejovou historií a kulturou," řekl Sirota. "Ten pocit je opravdu dobrý. Samotný závazek je to, čeho se všichni mladí hráči v Americe snaží dosáhnout, ale nikdy si nemůžete být jisti, zdali k tomu dospějete. Mlýn se nikdy nezastaví, ale hluboko ve svém srdci se to trochu uklidní."

"Brahmas" přijali Sirotu po "NAHL Showcase", aby okamžitě posílili již silný obranný sbor. Bohužel po tom, co Jakub přispěl několika body v říjnovém víkendu, byl rodák z České republiky zraněn až do roku 2018 v aktuální sezóně.

"Když se vrátil po svém zranění, byl pro nás rozdílovým hráčem. Pomohl našemu útoku a mančaft s ním nabyl na síle," řekl vedoucí trenér Dan Wildfong. "Je to pravděpodobně jeden z nejvíce kvalifikovaných obránců v divizi. Myslím, že bude pro nás příští rok skvělým chlápkem a chlápkem, který svůj přínos dále potvrdí a obhájí. Pomůže mu v tom i studium na vysoké škole. Bude to elita."

Po svém novoročním návratu vzbudil Sirota zájem NCAA...

"Černí medvědi se o mě opravdu velmi zajímali a rozhodoval jsem se mezi několika školami," řekl Sirota. "Abych byl upřímný, volba byla nelehká, protože programy jsou skvělé. Konference, ve které hraje Maine (Černí medvědi), byla věcí, která určila mé stanovisko."

K jeho prioritě hrát na silné konferenci platí, že tři "hokejové východní programy" dělaly NCAA turnaj v uplynulém období, ale věří, že právě Univerzitě v Maine vyhraje hokejový šampionát. Než se zapíše na univerzitu, bude Sirota hrát ještě jeden rok juniorského hokeje, ve snaze přivést "Brahmas" ("Jaky - býky") zpět do "zaslíbené země".

"Nedostali jsme se do finále divize," řekl Sirota o zklamání ztráty v rozhodující hře "Five". "Toto je krok, který snad s "Brahmas" dokončíme. Být ve finále "Čtyř" by byl skvělý pocit, a když se tam dostaneme, vím, že to vyhrajeme."

Obránce Jakub Sirota by byl jeden z nejproduktivnějších v týmu, kdyby se vrátil do Texasu do své poslední juniorské sezóny. Má přes 41 zápasů s "Lone Star". Skóroval pětkrát a přidal 23 asistencí s impozantním hodnocením "plus 18".

Sirota má dobrý výstřel, kterým propálí i skrumáž, více těl, je účinný a chytrý s pukem a má všechny předpoklady, aby patřil k neužitečnějším hráčům týmu.

Před příchodem do severního Texasu odehrál Sirota více než 50 zápasů za svou zemi. Strávil celou sezónu ve Spojených státech s juniorským týmem Cedar Rapids RoughRiders a byl zařazen do centrálního skautského seznamu NHL. Jeho útočná dovednost byla už tehdy pověstná, ale Sirota nepolevil a vyvinul se ve spolehlivého "200 stopového" hráče s "Brahmas".

"Cvičili jsme spoustu taktických věcí a zlepšil jsem čtení hry," řekl Sirota. "Každá hra má svůj vlastní spád. Jsou zápasy, kdy jste hodně na puku, takže můžete hrát lépe, ale jsou i zápasy, kdy jsou puky hluboko v zóně soupeře. Nemůžete se pokusit hrát hru okamžitě. Trpělivost je stejně důležitá jako cokoli jiného."

Zlepšení jeho přechodové hry také zaujalo pozornost trenéra Wildfonga.

"Je to fajn, protože jsem viděl svého starého trenéra na ´Nationals´ a on se na mě díval na Hockey TV a říkal, že nevypadám jako stejný hráč, jakého mě znal. Ofenzivní schopnost jsem prý měl vždycky, ale vysoce důvěryhodný faktor se promítá ve studiu na vysoké škole. Je to ten správný krok v této oblasti. Vítaný posun jsem prý udělal i v jiných oblastech. Lépe se dívám a rozhoduji, předtím, než situace řeším. Není to nahazování puků, takže je trenér z tohoto vývoje šťastný a cítí, že Maine má do budoucna skutečnou posilu."

Zamýšlí studovat podnikání v Maine a v roce 2019 se připojí k absolventovi Benjaminu Beckovi a budou jediní dva "Brahmas", kteří budou hrát za Černé medvědy. Se svými zkušenostmi je Sirota připraven na další velkou sezónu. Ještě než přijme život studentského sportovce.

15. 2. 2019 Největší porce bruslení veřejnosti v sezoně 2018/19 (1. část) 12. 2. 2019 Tomáš Macek jede reprezentovat kroměřížský hokej a Zlínský kraj 7. 2. 2019 Holinkova, Šišákova stopa na ledě extraligy. Tužte se, mládenci – přeje HK Kroměříž 31. 1. 2019 Mimořádná bruslení veřejnosti! 23. 1. 2019 Týden hokeje v Kroměříži, 23. 1. 2019 22. 1. 2019 Reprezentace počítá s Honzou Dluhošem. Zve ho do Finska 22. 1. 2019 Vyslanec HK Kroměříž Kuba Sirota studuje univerzitu a dává góly v Americe 16. 1. 2019 Utáhněte brusle! Máte šanci právě dnes... 14. 1. 2019 6 hokejových talentů Kroměříže pozváno na krajské kempy 9. 1. 2019 Mimořádná bruslení veřejnosti!
archiv aktualit

© 2013–2019 SZMK, p. o.

design: Karel Mazoch
realizace: Studio propagačních řešení